Domy

W zakresie domów można mówić o dość szerokim ujęciu zabudowy mieszkaniowej. Przede wszystkim warto wyszczególnić budynki jednorodzinne. Są one chyba najbardziej powszechnym wariantem zabudowy, jaki opiera się na usytuowaniu na obszarach zarówno miejskich, jak i terenach wiejskich. Są to obiekty wolno stojące, ale też mowa o zabudowie szeregowej a także bardzo efektownych wizualnie domkach bliźniakach. Akurat taka specyficzna nazwa wynika z faktu, że domy bliźniaki mają wspólną ścianę. Jeżeli mowa o szeregówkach wyżej wspomnianych, to jest to seria, specyficzny ciąg obiektów mających wspólne ściany boczne. Jeszcze inna kwestia to zabudowa atrialna czyli atrium – określenie jakie jest doskonale znane chociażby z zagadnień architektonicznych. W zakresie tymczasowego pobytu znaczącą rolę pełnią innego typu domy – budynki internatów, hoteli, pensjonatów, schronisk itd.

Oczywiście w nich nie zatrzymujemy się szczególnie długo, zaś chwilowo. Jeżeli mowa o obiektach o charakterze czysto mieszkalnym, to warto wspomnieć o wielu istotnych czynnikach, jakie ewidentnie wpływają na stan naszych obiektów. I tak mówi się chociażby o budynkach domowych, jakie są konstruowane pod względem ograniczenia przypadków straty ciepła. Na tej podstawie wyróżnia się domy pasywne, domy energooszczędne oraz domy konwencjonalne.
Biorąc natomiast pod uwagę pobieranie energii wodnej, wyróżnia się jeszcze inną klasyfikację a więc podział na domy konwencjonalne, domy autonomiczne.
Źródło: